آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۰۹۹۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ - ساعت ۱۱:۱۲

ورود مجلس به درخواست برگزاری مجمع غیرقانونی گل‌گهر

کمیسیون اقتصادی مجلس با ارسال نامه‌ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص واگذاری گل‌گهر، اعلام کرد: مجلس به فراخوان غیرقانونی برگزاری مجمع این شرکت ورود خواهد کرد.
ورود مجلس به درخواست برگزاری مجمع غیرقانونی گل‌گهر,

به گزارش خبرنگار مهر، کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای به فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان رئیس شورای عالی بورس، با اشاره به برخی تخلفاتی که در برگزاری مجدد مجمع گل‌گهر در حال انجام است، خواستار رسیدگی به این امر شده است.

متن نامه محمدرضا پورابراهیمی، عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی به وزیر اقتصاد به این شرح است:

جناب آقای دکتر دژپسند

وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی

با سلام

احتراماً به استحضار می‌رساند جلسه مجمع عمومی عادی سالانه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه سال ۱۳۹۷ با حضور بیش از ۹۷ درصد از سهامداران، بازرس قانونی و نماینده محترم سازمان بورس و اوراق بهادار و با رعایت تشریفات قانونی در تاریخ ۱۳۹۸/‏۴/‏۹‬ در محل مرکز همایش های وزارت کشور برگزار شد که با توجه به اتمام مدت دو ساله اعضای حقوقی هیات مدیره شرکت مذکور، مطابق دستور جلسه اعضای حقوقی هیات مدیره جدید با رای سهامداران و برای مدت دو سال انتخاب و معرفی شدند.

پس از برگزاری مجمع مذکور در کمتر از دو روز از زمان برگزاری مجمع موصوف، آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده در روزنامه دنیای اقتصاد مورخ ۱۳۹۸/‏۴/‏۱۱‬ چاپ شده است. در متن این آگهی که مغایر با قوانین و مقررات است، بدون ذکر نام متقاضیان درخواست شرکت برای برگزاری مجمع با ذکر دستور جلسه انتخاب اعضای هیات مدیره ارایه گردیده است. با عنایت به اهمیت موضوع و لزوم جلوگیری از امکانات مغایر با قانون موارد ذیل ارایه می گردد:

۱- دوره مسئولیت اعضای حقوقی سابق هیات مدیره بر اساس تصمیم مجمع عمومی عادی مورخ ۱۳۹۸/‏۴/‏۹‬ مقتضی شده است و به تبع آن نمایندگان آنان نیز فاقد صلاحیت برای برگزای مجمع با دستور جلسه انتخاب هیات مدیره می‌باشد و مطابق تصمیم مجمع مذکور اعضای حقوقی جدید هیات مدیره انتخاب و معرفی شده‌اند و مشخص نیست بر اساس چه محمل قانونی درخواست برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده از هیات مدیره منصوب انجام نشده است.

۲- استناد به ماده ۱۳۶ لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت در این خصوص در صورتی دارای وجاهت قانونی خواهد بود که مدت ماموریت مدیران سابق منقضی شود و مدیران جدید انتخاب نشده باشند. این در حالی است که با برگزاری مجمع عمومی عادی در تاریخ ۱۳۹۸/‏۹/‏۴‬ اعضای حقوقی هیات مدیره جدید تعیین و معرفی شده‌اند. لذا ماموریت مدیران سابق به موجب ماده اخیر منقضی گشته است.

۳- برای حق درخواست تشکیل مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده توسط اقلیت صاحبان پیش از یک پنجم سهام موضوع ماده ۹۵ لایحه اصلاحی قانون تجارت ترتیباتی مقرر گردیده است که با توجه به مراتب فوق متاسفانه در ماتحنفیه این توالی اولویت و ترتیبات قانونی رعایت نشده است.

۴- شرکت معدنی و صنعتی گل گهر مطابق ماده ۱۱۰ لایحه اصلاحی قانون تجارت باید نمایندگان حقیقی اشخاص حقوقی را به عنوان هیات مدیره جدید به مرجع ثبت شرکتها معرفی کنند و تا معرفی افراد جدید و ثبت صورتجلسه مجمع و تعیین سمت اعضای هیات مدیره منتخب مجمع اجرای ماده ۹۵ لایحه اصلاحی قانون تجارت به جهت عدم ثبت مجمع و عدم تعیین سمت عملاً میسر نمی باشد.

۵- در صورت برگزاری مجمع موصوف، ضمن اخلال در اجرای تصمیمات مجمع عمومی عادی سالانه که در تاریخ ۱۳۹۸/‏۴/‏۹‬ مطابق قانون و به درستی برگزار شده است، دچار تکرار و برگزاری مجامع با تسلسل باطل شده و نهایتاً موجب خلل در امور جاری شرکت خواهد بود و این امر می تواند مجامع شرکتهای بورسی را علیرغم رسمیت قانونی مجمع با چالش های جدی در بازار سرمایه مواجه نماید.

لذا با توجه به مراتب و با عنایت به جایگاه حضتعالی به عنوان ریاست شورای عالی بورس و اوراق بهادار که عالی ترین رکن و سیاست گذار کلان بازار سرمایه می‌باشد و با توجه به بورسی بودن شرکت معدنی و صنعتی گل گهر امید است دستور فرمایید سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان مرجع ناظر بر حسن اجرای قوانین و نظام حاکمیتی شرکتها، ضمن رسیدگی به موضوع اقدامات لازم را جهت جلوگیری از اقدامات غیرقانونی ذکر شده اعمال نماید.

محمدرضا پور ابراهیمی

 

 

در عین حال، محمدرضا پورابراهیمی، عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: برگزاری مجمع گل گهر در تاریخ ۹ تیرماه سالجاری کاملاً مطابق با قوانین و مقررات و ضوابط بوده و مشکلی در برگزاری مجمع این شرکت نبوده و نیست؛ اما اظهار نظرهای غیر واقع در این خصوص به ناراحتی برخی مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت از تغییر ترکیب حقوقی ها دراین شرکت باز می گردد.

وی افزود: این قبیل مدیران باید در نظر داشته باشند هرگونه اقدام در خصوص برگزاری مجمع دیگر برای این شرکت دچار اشکال اساسی بوده و قابل قبول نیست.

پورابراهیمی با اشاره به ارسال نامه ای خطاب به وزیر اقتصاد و دارایی، گفت: در این نامه از وزیر درخواست کردیم تا به منظور حفظ منافع سهامداران شرکت گل گهر از ایجاد بدعت در تصمیم گیری برای مجامع شرکتها اجتناب شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه مسئولیت اجرای این مهم به عهده سازمان بورس است که برگزاری مجامع مطابق با قوانین ومقررات برگزار شود، تصریح کرد: اساساً بعداز برگزاری مجمع و تغییرات صورت گرفته در ترکیب هیات مدیره، افرادی که قبلاً صاحب امتیاز بودند دیگرحق تصمیم گیری برای شرکت را ندارند و به هیچ وجه نمی توانند پیشنهاد تشکیل مجمع دهند.

به گفته پورابراهیمی، پیشنهاد برگزاری مجمع دوباره برای شرکت گل گهر غیرقانونی بوده و نه تنها با این اقدامات مخالفت، بلکه برخورد هم خواهد شد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سوال که اگر سازمان بورس به عنوان متولی اصلی در این زمنیه اقدام نکند؛ اقدامات بعدی مجلس چه خواهد بود گفت: اجازه نمی دهیم فرد یا افرادی نسبت به تضیع حق سهامداران خرد اقدام کند و اگر سازمان بورس هم دراین زمینه کوتاهی کرده و ورود نکند، با توجه به صحبت هایی که دراین خصوص با وزیر اقتصاد داشته ایم؛ این مساله را به جدی پیگیری خواهیم کرد.


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر


سایر اخبار

آمریکا ۵ ناخدای نفتکش‌های اعزامی ایران به ونزوئلا را تحریم کرد

مجموعه بازی چالشی و هیجان انگیز "قُدسنا"

نگرانی روستاییان بجنورد از افزایش حمله پلنگ به دام‌ها

تقسیم کار رسانه‌های معاند با فیک‌نیوز ها درباره «کرونایاب سپاه»

موشن كميك مدافعان سلامت

سردار نقدی: صفحه‌ای در فضای مجازی ندارم/ عمر رژیم صهیونیستی به 10 سال هم نخواهد رسید

مرثیه مظفر حمیدی در سوگ سردار شهید قاسم سلیمانی

شجاعت صداقت در حادثه تلخ هواپیمای اوکراین/ وقتی بین مردم و حاکمیت پنهان کاری معنا ندارد + اینفوگرافیک

دستور رهبر انقلاب بعد از اطلاع از خطای انسانی/ صادقانه و صریح با مردم مطرح کنید

اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح/ سقوط هواپیمای مسافربری ناشی از خطای انسانی بود

همه بر انتقام خون حاج‌قاسم تاکید دارند بجز ارگان دولت!/ زمینه سازی جنگ با شعار "انتقام نگیریم" توسط روزنامه دولتی و اصلاح طلبان تندرو

بازدید رئیس کل دادگستری خراسان شمالی از حوزه قضایی شوقان

پایگاه خبری تحلیلی اخبارجاجرم