آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۸۷۹۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ساعت ۱۴:۱۱

نگرانی روستاییان بجنورد از افزایش حمله پلنگ به دام‌ها

مدیر حفاظت محیط زیست بجنورد گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۶ نوبت حمله پلنگ به دام روستاییان این شهرستان گزارش شده که این وضعیت، آنها را بشدت نگران کرده است.
نگرانی روستاییان بجنورد از افزایش حمله پلنگ به دام‌ها,

به گزارش پایگاه خبری جاجرم، محمد خالقی روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از این تعداد حمله پلنگ به دام، چهار مورد در اردیبهشت ماه و ۲ مورد در فروردین ماه بوده است.

وی گفت: تمامی حمله های پلنگ به دام، در طبیعت و خارج از محدوده های روستایی و شب هنگام بوده است،  

مدیر حفاظت محیط زیست بجنورد در باره علت افزایش شمار حضور و حمله پلنگ به دام گفت: کاهش طعمه در طبیعت، یکی از علت های اصلی نزدیک شدن وحوش به مناطق مسکونی است.

وی افزود: بارندگی های مناسب در سال گذشته سبب افزایش زادآوری در وحوش شده است و البته افزایش شمار حضور پلنگ در مناطق روستایی می تواند نشان افزایش جمعیت این گونه باشد.  

خالقی خاطرنشان کرد: پلنگ، گونه قلمرو طلب است و با افزایش جمعیت آن، قلمروهای حیوان محدود شده و به همین دلیل شمار طعمه ها هم کاهش یافته است بنابراین به ناچار، برای یافتن غذا به مناطق مسکونی نزدیک می شوند.

مدیر حفاظت محیط زیست بجنورد گفت: در  ۲۸ اردیبهشت ماه امسال، حمله یک قلاده پلنگ به گله روستای قشلاق عبدل آباد گزارش شده که در آن،  یک راس بز بالغ تلف شده است.

وی اظهار داشت: این سومین حمله پلنگ در ۲ ماه گذشته در همین منطقه است.

خالقی افزود: دوشنبه شب هفته جاری هم یک قلاده پلنگ به گله گوسفندان در چراگاه های روستای نیستانه حمله کرده است که در آن،  ۲ راس گوسفند تلف شده است.

مدیر حفاظت محیط زیست شهرستان بجنورد گفت: بر اساس اعلام دامداران، در این حادثه ۲ راس گوسفند دیگر هم در حمله پلنگ، مفقود شده است.

براساس اعلام مسوولان،  بیشتر این حادثه ها در خارج از مناطق تحت مدیریت محیط زیست رخ می دهد و از علل اصلی آن، شکار طعمه های گوشتخواران از جمله گونه های قوچ و میش، کل و بز و گراز است.

در خراسان شمالی ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور زیست دارد و ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود در کشور، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه موجود کشور، چهار گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع ۱۶۰ گونه آبزی موجود در کشور زیست می کنند.  

برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.  

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ ها می باشد، با گستره ۱۹۴ هزار و ۱۴۱ هکتار مدیریت می کند.  


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر


سایر اخبار

آمریکا ۵ ناخدای نفتکش‌های اعزامی ایران به ونزوئلا را تحریم کرد

مجموعه بازی چالشی و هیجان انگیز "قُدسنا"

نگرانی روستاییان بجنورد از افزایش حمله پلنگ به دام‌ها

تقسیم کار رسانه‌های معاند با فیک‌نیوز ها درباره «کرونایاب سپاه»

موشن كميك مدافعان سلامت

سردار نقدی: صفحه‌ای در فضای مجازی ندارم/ عمر رژیم صهیونیستی به 10 سال هم نخواهد رسید

مرثیه مظفر حمیدی در سوگ سردار شهید قاسم سلیمانی

شجاعت صداقت در حادثه تلخ هواپیمای اوکراین/ وقتی بین مردم و حاکمیت پنهان کاری معنا ندارد + اینفوگرافیک

دستور رهبر انقلاب بعد از اطلاع از خطای انسانی/ صادقانه و صریح با مردم مطرح کنید

اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح/ سقوط هواپیمای مسافربری ناشی از خطای انسانی بود

همه بر انتقام خون حاج‌قاسم تاکید دارند بجز ارگان دولت!/ زمینه سازی جنگ با شعار "انتقام نگیریم" توسط روزنامه دولتی و اصلاح طلبان تندرو

بازدید رئیس کل دادگستری خراسان شمالی از حوزه قضایی شوقان

پایگاه خبری تحلیلی اخبارجاجرم