آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۸۴۵۶۵۱
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ - ساعت ۹:۲۹
کارشناس علوم دینی پاسخ می دهد:

معیارهای ازدواج از دیدگاه اسلام چیست / چه کسی را به عنوان همسر انتخاب کنیم

کارشناس علوم دینی با بیان اینکه معیارهای همسر گزینی در اسلام موضوع قابل توجهی است، گفت: اگر جوانان انتخاب درستی داشته باشند، منجر به هماهنگی و تعادل می شود که با وجود این تعادل، سایر امور و مشکلات زندگی به راحتی قابل حل می شوند.
 معیارهای ازدواج از دیدگاه اسلام چیست / چه کسی را به عنوان همسر انتخاب کنیم,

به گزارش پایگاه خبری جاجرم، انتخاب همسر یکی از مراحل سخت دوران زندگیست و امروزه به یکی از چالش های اساسی برای جوانان تبدیل شده است این بار به مناسبت فرارسیدن سالروز ازدواج نبی مکرم اسلام با حضرت خدیجه مصاحبه ای را با کارشناس علوم دینی گرفتیم.

حجت الاسلام علیزاده، امام جمعه بخش سنخواست ضمن تبریک سالروز ازدواج حضرت خدیجه سلام الله علیها و نبی مکرم اسلام صلی الله علیه گفت: فردی که می خواهد ازدواج کند، حتما معیارها و ملاک هایی از جمله وضعیت تحصیلی، مالی، اخلاقی و… را در نظر می گیرد ، چنین فردی دقیقا مثل کسی است که می خواهد سفر طولانی برود، یک مسافر باید مقصد خود را مشخص کند درغیر این صورت سرگردان می شود ازدواج هم دقیقا همینطور هست، باید قبل از ازدواج با آگاهی کامل شریک زندگی خود  را انتخاب کند ،که از بروز مشکلات بعد از ازدواج جلوگیری شود.

حجت الاسلام علیزاده با بیان اینکه ما به عنوان افراد مسلمان، در زمان ازدواج علاوه بر نظرات و معیارهای شخصی باید معیارهای دینی خودمان را هم در نظر داشته باشیم، ابراز داشت:  یکی از مهم ترین سوالایی که برای جوانان پیش می آید اینست که معیارهای ازدواج از دیدگاه اسلام چیست؟ یعنی چه کسی را می تونیم به عنوان همسر انتخاب کنیم، طوریکه بتوانیم زندگی راحتی را در کنار هم داشته باشیم.

وی گفت: معیارهای همسر گزینی در اسلام موضوع قابل توجهی است. زیرا اگر جوانان (دختر و پسر) انتخاب درستی داشته باشند، منجر به ایجاد هماهنگی و تعادل می شود که با وجود این تعادل، سایر امور و مشکلات زندگی به راحتی قابل حل می شوند.

وی با اشاره به مهم ترین معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه اسلام گفت: یکی از اصلی ترین ملاک های انتخاب همسر از دیدگاه اسلام دینداری است  کسی که دین ندارد، حتی اگر مالک دارایی های زیادی باشد، درواقع هیچ چیزی ندارد،  فرد بی دین، مرده متحرک است چون کسی که به دین و مذهب؛ که واقعی ترین مسئله زندگی است؛ متعهد نباشه، چطور می تواند به رعایت حقوق همسر و ضوابط زندگی مشترک پایبند باشد؟

امام جمعه بخش سنخواست اظهار کرد: فرد متدین نمی تواند، با همسر بی دین همراه بشود و زندگی سعادتمندی داشته باشد چون رسیدن به سعادت بدون صداقت امکان پذیر نیست.

وی گفت: در احادیث آمده روزی مردی برای راهنمایی در رابطه با انتخاب همسر نزد پیامبر (ص) می رود و پیامبر در پاسخ چنین میفرمایند: علیک بذات الدین، یعنی داشتن همسر مذهبی برای شما الزامی است.  در همین رابطه پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) می فرمایند: « إِذَا تَزَوَّجَ الرَّجُلُ الْمَرْأَةَ لِجَمَالِهَا أَوْمَالِهَا وُكِلَ إِلَى ذَلِكَ وَ إِذَا تَزَوَّجَهَا لِدِينِهَا رَزَقَهُاللَّهُ الْجَمَالَ وَ الْمَالَ » مردی که  بازنی به خاطر جمال یا مالش ازدواج کند،خداوند اموراتش را به خودش واگذار  می کند، اما اگر او به خاطر دین زن، با او ازدواج کند خداوند به او جمال و مال عطا می کند و دنیایش را تامین می کند.

رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر بخش سنخواست با بیان اینکه اخلاق یکی دیگر از معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه اسلام به شمار می رود، گفت: البته اخلاق فقط به معنی خوش برخورد بودن و لبخند زدن نیست. بلکه اخلاق به معنی آداب معاشرت و فضیلت های دوست داشتنی از دیدگاه عقلی و مذهبی است. همانطور که پیامبر درباره فضایل و خصوصیات همسر مناسب و شایسته فرمودند:ءاذا جائکم من ترضون خلقه و دینه فزوجوه . یعنی وقتی کسی که به سراغ شما آمد که اخلاق و دینش را دوست دارید، با او ازدواج کنید. توجه داشته باشید که پیامبر اسلام دو موضوع اخلاق و دین را به عنوان معیارهای ازدواج موفق از دیدگاه اسلام عنوان کرده است. این دو پایه و اساس یه زندگی آرام و موفق هستند.

وی با بیان اینکه همسر ایده آل از نظر اسلام فردی است که از یک خانواده با اصالت باشد، افزود: البته اشتباه نکنید اصالت خانوادگی به معنی شهرت، ثروت و موقعیت اجتماعی نیست. بلکه به معنی پاکی، حیا و دین داری خانواده است.

حجت السلام علیزاده ابراز داشت: توجه کنید که ازدواج به معنی پیوند با یک خانواده و قوم است و این اصلا منطقی نیست که یه نفر بگوید من می خواهم با این شخص ازدواج کنم و با خانواده و اقوام او کاری ندارم. زیرا این شخص تنها یک شاخه از یک درخت است. این شاخه تغذیه و رشد خودش را از ریشه های همین درخت دریافت کرده و بیشتر خصوصیات اخلاقی، فکری، معنوی و جسمی و… از طریق آموزش، محیط، عادتها و خانواده به این فرد رسیده است.

وی افزود: فراموش نشود حتی اگر شما نخواهید ارتباطی با خانواده همسر داشته باشید، هرگز نمی توانید همسرتان را از آنها جدا کنید. شما یک عمر با آنها در ارتباط خواهید بود. بنابراین اگر خانواده همسرتان افرادی شرور و فاسد باشند، باعث بروز اختلافات در زندگی می شوند. علاوه بر این نام و شهرت بد و خوب آنها روی زندگی شما هم تاثیر می گذارد.

امام جمعه سنخواست ادامه داد: پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله ، جوانان را از ازدواج با افراد زيبايي كه شرافت خانوادگي ندارند، به شدت برحذر داشته و فرموده است:« اَيُّهَا النّاسُ اِيّاكُمْ وَ خَضْراءَ الدِّمَنِ. قِيلَ يا رَسُولَ اللّهِ وَ ما خَضْرآءُ الدِّمَنِ قالَ الْمَرْأَةُ الحَسْناءُ فِي مَنْبِتِ السُّوءِ»اي مردم! از گياهان سبز و خرمي كه در سرگين (فضله حيواني) رشد كرده اند، بپرهيزيد! گفته شد اي رسول خدا! منظور از خضراءالدمن چيست؟ فرمود: دختر زيبايي كه در خانواده اي بد رشد كرده باشد.

وی با بیان اینکه برای ایجاد یک زندگی سالم و با آرامش، یک ذهن سالم نیاز است روشنفکری و خرد مثل یک چراغ است که در فراز و نشیب های زندگی راه را به ما نشان می دهد، اظهار داشت: به همین دلیل از جمله ویژگی های همسر خوب از دیدگاه اسلام می توانیم به عقل و خرد اشاره کنیم. قدرت تعقل، توانایی تمایز بین غلط و خوب است. زوجین برای اداره درست زندگی و تربیت شایسته فرزندان، باید به قدرت ذهنی و عقلی مجهز باشند.

حجت السالام علیزاده تاکید کرد: توجه داشته باشید که ممکن است یک نفر تحصیل کرده باشد اما فردی عاقل و متین و خردمند نباشد. حتی ممکن است فردی در سلامت کامل روانی باشد اما توانایی و قدرت حل مسائل و مشکلات زندگی را نداشته باشد. پس ازدواج موفق از دیدگاه اسلام، ازدواجی است که با در نظر گرفتن این موارد شکل بگیرد و تصمیم گیری تنها بر اساس احساس نباشد.

وی با تاکید بر اهمیت هم کفو بودن همسران گفت: کفو در لغت به معناي شبيه و مانند است، بين دختر و پسر بايد سنخيت باشد، در قرآن و روايات ائمه معصومين(ع) در مورد تناسب بين زوجين سفارش زيادي شده است.  امام صادق(ع) فرمود: دختر دانا و با معرفت جز با جوان با معرفت و شايسته زندگي نکند. کبوتر با کبوتر باز با باز  کند هم جنس با هم جنس پرواز.

کارشناس فرهنگی و علوم دینی اظهار داشت: زیبایی یکی از مواردی است که تاثیر زیادی در رونق و موفقیت زندگی مشترک دارد. وقتی قراراست دو نفر تمام زندگی شان را با هم بگذرانند لازم است که از هر جنبه ای همدیگر را دوست داشته باشند. یکی از این جنبه ها چهره و ظاهر فرد است. زیبایی مقیاس استاندارد و ثابت خاصی ندارد که افراد بر اساس آن قضاوت شوند. در عوض تا حد زیادی به سلیقه فرد بستگی دارد. حتی ممکن است یک فرد از دید یک  نفر زیبا و از دید دیگری زشت باشد. بنابراین کیفیت زیبایی یک  کیفیت نسبی است ، چیزی که در یک ازدواج لازم هست جذابیت و علاقه متقابل است. اگر شخصی از ظاهر و چهره همسرش خوشش نیایید ممکن است بیش از حد از او انتقاد کند و این موضوع زندگی را تلخ می کند.

وی افزود: زیبایی از آن جهت به عنوان یکی از معیارهای ازدواج از دیدگاه اسلام شناخته می شود که در محافظت و تقویت حیا و ایمان همسر تاثیر دارد. درواقع اگر فردی از زیبایی و ظاهر همسرش راضی باشد، نگاه، فکر و عملش را به سمت دیگران منحرف نمی کند.

حجت الاسلام علیزاده با بیان اینکه دانش و تحصیلات در سعادت و خوشبختی انسان تاثیر زیادی دارد، گفت: کسب دانش برای هر زن و مرد مسلمان واجب است. این خصوصیت یکی از معیارهای ازدواج از دیدگاه اسلام به شمار  می آید و تمایزی برای یک همسر خوب و شاسته است. دانش و تحصیلات در دستیابی به کمال و پیشرفت زندگی، انجام وظایف زناشویی و تربیت فرزندان و… هم تاثیر بسزایی دارد. اما این ویژگی هم مثل زیبایی، شرط کمال است نه پایه و اساس انتخاب همسر و باید در کنار معیارهای واقعی و اساسی در نظر گرفته شود. مقاله ازدواج بدون عشق را بخوانید. آیا ازدواج بدون علاقه درست است؟

وی خاطرنشان کرد: باید برای گزینش همسر ملاک ها و معیارهای منطقی و درستی در دست داشته باشیم بهترین ملاک ها در آیات و قرآن کریم در روایات معصومین(ع) بیان شده است توجه به آنها زمینه ساز ازدواجی سالم و هدفمند است این ملاک از سوی خالق هستی و رسولی الهی و اولیاء الهی بیان شده است. آنان با اسرار هستی آشنایند و بهترین راهنمایان زندگی هستند باید دانست که برخورداری از هر کدام از این ملاک ها نسبی است و وجود تمام ملاک ها در یک فرد تقریبا محال به نظر می رسد.

انتهای پیام/تقی زاده

 

 


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر


سایر اخبار

دومین جشنواره علمی شهید چمران

شروع عملیات اجرایی تولید همزمان برق و بخار اختصاصی شرکت آلومینا

«از رنجی که می بردند» درجاجرم به چاپ رسید

مسیردولت سیزدهم در امتداد اهداف انقلاب اسلامی است

رنگ بندی جدید شهرهای کرونایی در خراسان شمالی/ جاجرم همچنان قرمز

🔴 فراخوان پویش روایت نور و جهاد...

آلومینای ایران خواستار مجوز برای ذخیره سازی ۴۰ روزه سوخت دوم شد

مسابقات فرهنگی و هنری در جاجرم برگزار می شود

کشف چهار دستگاه ماینر در جاجرم

تولید ۱۰ تن پیله کرم ابریشم در جاجرم تولید

دستگیری مالخر و کشف 6 فقره سرقت در جاجرم

برگزاری مسابقه عکاسی با موضوع طبیعت شهرستان جاجرم

افزایش ضریب خسارت بیمه در استان به علت تصادفات و بلایای طبیعی/بی اعتنایی مسئولان و صنایع به صنعت بیمه استان

بسته های همدلی در کوله پشتی دانش آموزان شوقانی قرار گرفت

احراز هویت کالاهای ارائه شده در بستر پلتفرم‌های آگهی آنلاین

آمریکا تلاش می‌کند شکست هایش را در عرصه رسانه جبران کند/ چرا مسئولان اجرایی مدیریت فضای مجازی را به دست دشمن داده اند؟

شناسايي استعدادها و اشتغالزايي از اهداف رويداد سراسري توليد محتواي ديجيتال بسيج است

فرمان آغاز مرحله نهایی دومین رویداد سراسری تولید محتوای دیجیتال بسیج از سوی سردار نقدی/ نجات "جورج فلوید"سوژه بازی سازان بسیجی شد

تلویزیون امنیتی من و تو در اقدامی نادر کارشناس خود را بازداشت کرد

فیلم/ ادای احترام قاتل هزاران ایرانی به نوید افکاری!

پایگاه خبری تحلیلی اخبارجاجرم